Klub cesty za poznáním zve na přednášku a vycházku

Přednáškový cyklus Příběh architektury (světem architektury s otevřenýma očima) nabízí další zajímavé téma a tím je architektura 19. století. Celá společnost v této době prochází velkými změnami. Čechy se mění z agrární země v zemi průmyslovou. Technický a technologický pokrok přináší nové požadavky na změnu v organizačním, politickém i kulturním systému, jak celku, tak i jednotlivce. Mění se sociální struktura společnosti. V druhé polovině 19. století české země procházejí národním obrozením, obnovuje se hospodářský, politický a kulturní život. Vzniká řada kulturních novostaveb prezentující instituce, spolky, pojišťovny, banky, radnice, obchodní domy, rovněž reprezentační rodinná sídla. V architektuře doznívá empír a nastupuje styl historizujících slohů. Významným architektem a představitelem neorenesanční architektury byl Antonín Viktor Barvitius (1823 - 1901), se kterým nás seznámí Šárka Těšíková, soukromá badatelka, na přednášce v úterý 21. května 2024 od 17 hodin v přednáškovém sále muzea (z důvodu nemoci byla změna v pořadí ohlášených přednášek).

Klub cesty za poznáním ve spolupráci s Muzeem Nové Strašecí pořádá v sobotu 18. května od 13.30 hodin vycházku ke Stochovské kapličce – k pramenu léčivé vody. Průvodkyní bude Ing. arch. Eva Volfová. Sraz je před Muzeem Nové Strašecí.